Bramy weselne

Bramy weselne

Każde wesele, jego organizacja i przebieg tradycyjnie związane jest z przesądami i zwyczajami jakie akurat panują w danym regionie. Brama weselna, nie chodzi tu o bramę jakąś żelazną ogrodzeniową. Brama weselna to, blokada drogi dla orszaku weselnego udającego się do kościoła lub urzędu. Jest to tradycja wesela, która jeszcze zachowała się na wsi mówi się, że wesele bez bramy jest nieudane.

Bramy weselne robią znajomi lub sąsiedzi państwa młodych. Jak taka brama weselna wygląda? Różnie, zależy ona od pomysłowości osób robiących bramę. Dawniej tradycja robienia bram i wesela była trochę inna. Pamiętam z opowiadań babci, która opowiadała : pan młody przyjeżdżał do panny młodej przystrojoną furmanką z kapelą i przyśpiewkami. Panna młoda została wydana panu młodemu dopiero jak ją wykupił.

Do wykupienia służył alkohol i to czy przyśpiewki i tańce podobały się rodzinie panny młodej. Potem rozśpiewany orszak furmankami z końmi udawał się do kościoła. Na swej drodze orszak spotykał bramy weselne, były to wysokie bramy weselne z choinek przystrojone kolorową bibułą. Zanim młodzi dotarli do kościoła takich bram weselnych mieli kilka.
Organizacją wesela zajmowali się domownicy. Całe wesele odbywało sie w domu panny młodej, gdzie była podłoga i domki weselne, w których goście spożywali posiłki.

Jedzenie było wiejskie, przygotowane ręcznie mięso, wypieki i pachnący cudnie chleb. Weselnicy jak to opowiadała babcia zaczynali zabawę tydzień przed weselem, a kończyli tydzień po weselu. Dzisiaj te zwyczaje się zmieniły. Organizacją całego wesela zajmują się firmy cateringowe, same wesela odbywają się w restauracyjnych salach lub domach ludowych. Młodzi do ślubu jadą luksusowym samochodem, a zwyczaj robienia bram zanika. Jeżeli bramę weselną ktoś robi, to przeważnie przez drogę przewieszona jest taśma, na której wiszą kwiaty lub ktoś przypadkowy zajedzie drogę samochodem. Zwyczaj robienia bram weselnych widoczny jest jeszcze na wsi.

Więcej informacji: http://www.catering.hotelcoloseum.pl/oferta/wesela.html

Opinie innych (0)
Zostaw opinię
Twoja całościowa ocena:

Zobacz także

Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy

W hurtowniach specjalizujących się w dystrybucji...
Oświadczyny, zaręczyny i ślub. Ślub jest najwa...
Wybranie się nawet na weekend w góry to dl...
Ostatnio bardzo modny temat. Producenci żywności...
Decyzja o skorzystaniu z cateringu na imprezę rod...
W Rzeszowie, jak i w innych miastach w Polsce cora...