Sprzęt gastronomiczny w małej i dużej gastronomii

Sprzęt gastronomiczny w małej i dużej gastronomii

Gastronomia jest bardzo odpowiedzialną i wymagającą dziedziną biznesu. Zakładając własną restaurację, bar lub inny lokal gastronomiczny trzeba zainwestować w profesjonalny i nowoczesny sprzęt gastronomiczny, który pozwoli przygotowywać pyszne i zdrowe posiłki przez wiele lat działalności. Jaki sprzęt gastronomiczny będzie niezbędny w restauracji, barze, a jaki w kawiarni lub innym lokalu gastronomicznym?

Jaki sprzęt gastronomiczny jest niezbędny przy wyposażeniu lokalu gastronomicznego?

Sprzęt gastronomiczny to jedna z pierwszych i najważniejszych rzeczy w jakie trzeba zainwestować otwierając lokal gastronomiczny. Żaden lokal nie będzie dobrze funkcjonował bez odpowiedniego wyposażenia. Oczywiście należy dobrać odpowiedni sprzęt do specjalizacji naszego lokalu. Niezależnie jednak od tego czy będziemy prowadzić małą kawiarnie czy restaurację, sprzęt, na który się zdecydujemy powinien być funkcjonalny i nowoczesny tak, aby jego użytkowanie było bezpieczne dla naszych pracowników i mogło służyć nam przez lata. Warto zdecydować się na firmę, która kompleksowo zajmuje się wyposażeniem gastronomii, takiej która nie tylko jest dystrybutorem sprzętu gastronomicznego do lokali gastronomicznych, ale także wykonuje projekty technologiczne, montuje oraz uruchamia zakupiony sprzęt gastronomiczny, a także zajmuje się serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.
Firma Stalgast z Warszawy zatrudnia profesjonalnych projektantów technologi gastronomicznych, sprzedawców, monterów i serwisantów, a swoim klientom oferuje współpracę, wsparcie oraz niezawodny sprzęt gastronomiczny taki jak:meble gastronomiczne, zmywarki, ciągi grzewcze, ciągi wydawcze oraz deski gastronomiczne z polipropylenu, które są niezbędnym wyposażeniem każdej restauracji. Sprzęt gastronomiczny Stalgast, dzięki wysokiej jakości i innowacyjności zdobyły uznanie zarówno u klientów w Polsce jak i za granicą.

Podstawowy sprzęt gastronomiczny, który powinien znaleźć się w każdej kuchni w restauracji lub większym lokalu gastronomicznym to: kuchnia gazowa ( w zależności od wielkości lokalu 4 lub 6 palnikowa), piece konwekcyjno -parowe, wysokiej klasy meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej, urządzenia chłodnicze, profesjonalne zmywarki do naczyń. Cały wymieniony sprzęt oraz specjalistyczne wyposażenie kawiarni, barowe, pizzerii czy piekarni i cukierni oferuje firma Stalgast.
Sprzęt jaki musimy zakupić do naszego lokalu gastronomicznego jest zawsze uzależniony od tego jakie posiłki i napoje będziemy w nim sprzedawać, jeśli więc jest to mała gastronomia czyli kawiarnia czy cukiernia powinny się w nich znaleźć: lady lub witryny chłodnicze, ekspres do kawy, zmywarka do szkła, jeśli będziemy podawać ciasta pieczone w lokalu niezbędny będzie też piec konwekcyjny, oraz chłodziarko zamrażarka i dystrybutor do lodów.

Opinie innych (0)
Zostaw opinię
Twoja całościowa ocena:

Zobacz także

Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy
Zostaw ocenę dla firmy
jako pierwszy

Wybranie się nawet na weekend w góry to dl...
Organizacja własnego przyjęcia okolicznościoweg...
Restauracje i hotele oferują nie tylko usługi z ...
Rozrywki nie dostarczają już tylko kluby i dysko...
Gastronomia jest bardzo odpowiedzialną i wymagaj...
Coraz większą popularnością cieszy się cateri...